حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

مشاوره خرید 03132370480

تعمیر اسپیکر کامپیوتر

تعمیر اسپیکر کامپیوتر

اسپیکر چیست؟ قبل از توضیح در مورد نحوه تعمیر اسپیکر کامپیوتر به معرفی اجمالی آن و نحوه تولید صدا  می پردازیم .اسپیکر دستگاهی است که سیگنال صوتی را که به صورت الکترونیکی روی CDیا DVDضبط شده است را به صدای واقعی تبدیل می کند و ما می توانیم آن را بشنویم .پس از اینکه اطلاعات از روی CD یا DVD خوانده شد سپس سیگنال های دیجیتال در مادربرد به سیگنال الکتریکی تبدیل می شود و به وسیله مدار تقوقیت صدا(آمپلی فایر )به بلندگو ها می رسند سپس پرده بلندگو ها شروع به لرزش می کنند و پس از اینکه سیگنال های الکتریکی تبدیل به سیگنال های صوتی شد به گوش انسان می رسد .

برای درک بهنر روند تولید صدا از یک مثال شروع می کنیم .هنگامی که شما به یک زنگوله ضربه می زنید ملکول های هوای اطراف زنگوله با فرکانس خاصی شروع به لرزش می کند.هر ملکول ذرات کناری خود را می لرزاند تا اینکه این لرزش به پرده گوش ما برسد سپس مغز انسان این لرزش را به صدا تفسیر می کند. به عبارت بهتر می توان گفت وقتی صدا تولید می شود که جسمی در هوا بتواند لرزش ایجاد کند.

 

تعمیر اسپیکر کامپیوتر

روشن نشدن اسپیکر

یکی از رایج ترین ایرادات  در تعمیر اسپیکر کامپیوتر  روشن نشدن آن می باشد .در این صورت ابتدا ولتاژ خازن های بزرگ را اندازی می گیریم .پل دیود و ترانس را چک می کنیم.برق اسپیکر را قطع کرده سپس سکتور مولتی متر را روی بازر قرار می دهیم .سپس پر آب های قرمز و مشکی را به دوسر سیم پیچ اولیه  وصل می کنیم در صورت درستی باید صدای بوق شنیده شود. در مرحله بعد برق اسپیکر را وصل کرده و ولتاژهای اولیه و ثانویه ترانس را اندازه می گیریم .ولتاژ اولیه +۱۲و-۱۲را نشان می دهد و ولتاژ اولی ۲۲۰ولت را نشان می دهد.

کار نکردن بلندگو های اسپیکر

مورد رایج بعدی در تعمیر اسپیکر کامپیوتر کار نکردن بلندگو های اسپیکر است.

 • شاید مشکل  از بلندگو باشد به همین خاطر در ابتدا به جای بلندگو مشکل دار بلندگو سالم قرار دهید.
 • در این مرحله باید ICخراب راشناسایی و تعویض کنید برای این کار   و فهمیدن اینکه کدامIC AMP متعلق به بلندگو مشکل دار می‌باشد کمی دست خود را مرطوب کنید (پارچه خیس) سپس دست خود یا پارچه را پشت تمام IC AMP در پشت بورد بکشید،اگر بلندگو  تق تق کرد آن تقویت کننده جریان مربوط به همان بلندگو سالم می‌باشد. در صورتی که صدایی شنیده نشد  IC AMP های دیگر را نیز چک کنید تا IC خراب شناسایی شود سپس IC مربوطه را تعویض کنید.توجه کنید  اگر صدای تق تق شنیده نشد مطمئنا IC خراب است.
 • شاید مشکل از بلندگو باشد به همین خاطر یک بلندگو سالم قرار دهید
 • IC AMP تمام بلندگو‌ها را چک کنید و اگر صدای تق تق شنیده نشد IC ها را تعویض کنید.
 • اگر با تعویض همه IC AMP ها مشکل حل نشد IC Pre AMP را تست کنید.
 • کابل ورودی صدا از مادربورد را تست بوق کنید.
 • در سیستم‌های دیجیتال اگر ایراد همچنان برقرار بود ممکن است IC Volume Control سوخته باشد.
 • از سالم بودن بندگو‌ها مطمئن شوید. برای این کار از بلندگو‌ها تست بوق بگیرید که در صورت سالم بودن باید صدای بوق شنیده شود. همچنین پرده Cone بلندگو‌ها را چک کنید شاید پارگی داشته باشد.
 • خازن‌های بورد اسپیکر و پل دیود را چک کنید.
 • لحیم سردی مدار را چک کنید.
 • پتانسومتر را با اسپری خشک تمیز کنید. بدین صورت که اسپری را از سوراخ‌های انتهایی پایه‌ها به داخل پتانسومتر بپاشانید.
 • اگر پتانسومتر درست نشد آن را تعویض کنید.
 • روشن می‌شود ولی تمام بلندگو‌ها کار نمی‌کنند.
 • روشن می‌شود، صدا دارد ولی صدا نویز (خش خش) دارد.
 • در اسپیکر‌های آنالوگ درجه ولوم (پتانسیومتر) درست کار نمی‌کند.

به شکل زیر توجه کنید.

پتانسیومتر یک مقاومت ۳ پایه با یک اتصال یا دکمه متحرک قابل تنظیم برای تقسیم ولتاژ می‌باشد. نقاطی که با رنگ قرمز مشخص شده اند سوراخ هایی هستند که از طریق آن‌ها می‌توان پتانسومتر را تمیز کرد.

در اسپیکر‌های دیجیتال با کم و زیاد کردن ولوم، صدای تق تق به گوش می‌رسد.

 

 

مجموعه دوراندیش با بیش ار ۱۵ سال سابقه در زمینه فروش و تعمیرات کامپیوتر آماده ارائه انواع خدمات از قبیل تعویض اسپیکر و یا در صورت صلاح تعمیر آن می باشد .از آن جایی که تعمیر اسپیکر به دلیل گرانی قطعات داخلی آن به صرفه نیست مجموعه دوراندیش با تیمی از برترین و با تجربه ترین متخصصان بیشتر در حوزه تعویض اسپیکر کامپیوتر  فعالیت دارد .اگر اسپیکر کامپیوترتان مشکلی پیدا کرده است کافی است به واحد تعمیرات دوراندیش واقع در پاساژ طالقانی سری بزنید .

 

Dour-Andish
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول