حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

مشاوره خرید 03132370480

تفاوت کارت گرافیک و چیپ گرافیک

تفاوت کارت گرافیک و چیپ گرافیک

به طور کلی کارت گرافیک (Graphics Card) یک برد الکترونیکی با پردازنده گرافیکی (GPU) است و شامل مجموعه ای از قطعات الکترونیکی مثل حافظه گرافیکی GDDR، خازن و مقاومت و … روی آن است. است. در انتهای کارت گرافیک چندین لبه فلزی برای اتصال به مادربرد لپ تاپ دیده می شود.

کارت گرافیک در اصلی ترین قسمت دارای چیپ گرافیک یا پردازنده گرافیکی است که در واقع واحد پردازش گرافیکی است و وظیفه تبدیل اطلاعات صفر و یک را به تصویر (پردازش تصویر) و تمام پردازش های مربوط به گرافیک را به عهده دارد. پس پردازنده گرافیکی یکی از اجزای کارت گرافیک است. در گذشته چیپ گرافیک موجود نبود و به جای آن پردازنده مرکزی (CPU) هم وظیفه پردازش تصاویر را به عهده داشت و هم سایر اعمال کامپیوتری (اجرای برنامه‌ها، محاسباتشان و …) را انجام می‌داد. از آن جایی که پردازش تصاویر  به قدرت پردازشی زیادی نیاز دارد، برای انجام محاسبات و اجرای برنامه ها افت شدیدی در عملکرد CPU مشاهده می شد.

 

 

توضیحات بیشتر در زمینه تعمیر چیپ گرافیک و تعمیر کارت گرافیک در این مقاله تعمیر آمده است.

 

بعد از تولید چیپ گرافیک وظیفه پردازش تصاویر و رندر کردن تصاویر بر عهده پردازنده گرافیکی قرار گرفت و به این صورت قدرت پردازشی زیادی را که قبلا توسط سی پی یو انجام می شد، از عهده  CPU خارج شد و کار سی پی یو فقط به محاسبات و اجرای برنامه‌ها محدود شد.

چیپ گرافیک با نام های زیر هم شناخته می شود:

  • Visual Processing Unit – VPU (واحد پردازش دیداری)
  • Video card (کارت ویدئو)
  • Display card (کارت نمایش)
  • Graphic board (بورد گرافیکی)
  • Graphic adapter (آداپتر گرافیکی)

کارت گرافیک های مجزا یعنی کارت گرافیک های مستقل از مادربرد و CPU در یک شکاف که به آن اسلات می گویند قرار می گیرند پس به سادگی امکان تعویض آن وجود دارد. در بعضی موارد اگر کارت گرافیک مورد نظر موجود نباشد یا هزینه آن زیاد باشد، امکان تعویض و یا تعمیر چیپ گرافیک هم وجود دارد.

کارت گرافیک های مجزا علاوه بر کامپیوتر های رومیزی برای مادربرد های لپ تاپ هم ساخته می شوند. در اغلب لپ تاپ ها بخصوص لپ تاپ های جدید به جای کارت گرافیک مجزا، پردازنده گرافیکی انبورد تعبیه شده که چسبیده به مادربرد یا CPU است (معمولا فقط شامل یک واحد پردازش گرافیکی یا GPU هستند). این لپ تاپ ها فاقد کارت گرافیک بوده و به طور اشتباه از قسمت گرافیکی آن ها به عنوان کارت گرافیک لپ تاپ نام میبرند. در این لپ تاپ ها در صورت خرابی چبپ گرافیک تعمیر و تعویض چیپ گرافیک به مراتب آسان تر است تا تعویض کل مادربرد.

عملکرد کارت گرافیکی که مجزا از مادربرد است در مقایسه با نوع دوم یعنی نوع تعبیه شده آن بسیار بهتر است. دلیل این عملکرد یا پرفورمنس بهتر، وجود یک حافظه موقتی از نوع RAM در داخل آن است که کاملاً اختصاصی به کارت گرافیک تعلق می‌گیرد و از حافظه RAM کامپیوتر مستقل است.

همچنین مطالعه مقاله لپ تاپ با دو کارت گرافیک را پیشنهاد می کنیم.

 

 

 

Dour-Andish
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول